Dupa ce oamenii din comuna Berceni s-au plans ca au fost afectati, atat ei cat si animalele lor, din cauza substantei folosite impotriva tantarilor, primarul localitatii a luat masuri.
„Am suspendat dezinsectia in judet pana cand vom afla ce s-a intamplat. Am facut o comisie mixta, impreuna cu DSP si cu DSV, care si-a inceput imediat activitatea. Suntem la a cincia actiune de dezinsectie terestra anul acesta si am mai folosit pana acum aceeasi substanta, fara sa fie probleme. Inainte sa actionam, noi avertizam cetatenii, inclusiv prin intermediul primariilor. Solfac Trio este un insectid toxic pentru albine si iritant pentru oameni. Oamenii trebuie sa evite contactul direct cu substanta si, daca locuiesc pe raza de actiune a utilajelor de dezinsectie, trebui sa aiba grija sa inchida geamurile. In caz de contact accidental cu substanta, prima masura recomandata este spalarea cu apa rece.”, a anuntat Consiliul Judetean Ilfov.
„Intr-adevar, in foarte multe zone din localitate aerul era irespirabil si foarte multe persoane acuzau stari de rau. Am oprit dezinsectia facuta de Consiliul Judetean si urmeaza sa verificam documentele insotitoare acestei actiuni (substanta folosita si concentratia). Nu stim inca despre ce solutie este vorba, si cat de riscanta este expunerea la ea, de aceea va recomand sa vizitati un medic daca acuzati stari de disconfort. Am incercat sa luam o proba din substanta folosita insa nu am primit acceptul, motivand ca trebuie sa fie o persoana “abilitata”. Atat persoanele de pe masina de dezinsectie, cat si doamna Tanta Cojocaru – responsabila de actiune, nu au stiut sa imi spuna cine ar fi, de drept, abilitat sa faca acest lucru. Mi-au spus ca furnizorul poate lua probe (???) iar cand am solicitat sa astepte pana vine politia si o persoana care poate preleva probe, masina a plecat, in fuga, fara acceptul nostru. Sunt ingrijorat de situatie si va rog sa ma anuntati privind starea voastra de sanatate. Daca mergeti la medic si primiti informatii despre substanta cu care ati fost intoxicati, va rog sa ma anuntați”, a scris pe Facebook Gheorghe Covrigea, primarul cumunei Berceni.
