Aflat la Cluj, premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat miercuri in cadrul unei conferinte de presa ca Ungaria are relatii excelente cu Slovacia si Serbia, lucru care nu este inca valabil si pentru relatiile cu Romania.
„Pot sa spun ca nici cei mai varstnici nu-si mai aduc aminte cand a mai fost atat de buna relatia ungaro-sarbeasca ca si astazi. Si e greu sa ne aducem aminte de vremurile in care relatiile ungaro-slovace au fost atat de bune ca astazi. Acelasi lucru nu putem spune si despre relatiile ungaro-romane”, a declarat, potrivit traducerii oficiale, Viktor Orban. Acesta si-a exprimat speranta ca si relatiile cu Romania sa fie in viitor mai bune.
„Am lansat proiecte comune mari si eu asa vad, ca vecinii nostri Croatia, Serbia si Slovacia considera Ungaria ca pe o tara de succes care isi foloseste puterea crescanda pentru stabilizarea regiunii si pentru imbunatatirea relatiilor cu vecinii. (…) Eu sper ca si cu Romania vom ajunge intr-o astfel de situatie si Ungaria, maghiarii, respectiv Romania se va folosi de acest excedent de putere pentru imbunatatirea relatiilor noastre. Inca nu suntem intr-o astfel de situatie, dar sper ca directia este bună”, a precizat Viktor Orban.
Premierul Ungariei se afla in Romania la invitatia UDMR si viziteaza mai multe localitati din Ardeal in perioada 8-10 mai.

